info[at]nsec.ir
(+98)-31-33915336

اخبار امنیتی

 • باج‌افزار در هفته‌ای که گذشت: هفته سوم دی ماه

  در هفته آرام باج‌افزار‌ها خبرهای جذابی شنیده شد. خبرهایی در مورد باج‌افزار پر سر و صدای Ryuk و یا خبرهایی در مورد ترکیب باج‌افزار‌ها با دیگر بدافزار‌ها برای قدرت تخریب و سودجویی بیشتر.

 • شراکت باج‌افزار Ryuk با بات‌نت TrickBot برای دسترسی به شبکه‌های آلود

  خلاصه: از لحاظ تاریخی، Ryuk به‌عنوان یک باج‌افزار هدفمند شناخته شده است، که یک هدف را در نظر گرفته، از طریق سرویس‌های Remote Desktop یا دیگر روش‌های مستقیم به آن دسترسی پیدا می‌کند، مجوزها را می‌دزدد و سپس سرورها و داده‌های سطح بالا را برای درخواست بیشترین مقدار ممکن باج، مورد هدف قرار می‌دهد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که عوامل پشت Ryuk احتمالا از یک بدافزار دیگر مانند TrickBot برای ورود به یک شبکه استفاده می‌کنند.

 • دو دزد رفتن دزدی! یکی دزدید یکی قفل کرد!

  باج‌افزار معروف GandCrab به تازگی همراه با یک بدافزار سرقت اطلاعات توزیع می‌شود و قبل از رمزگذاری اطلاعات، برخی از اطلاعات مهم قربانی به سرقت می‌رود. این دو بدافزاز از طریق کیت اکسپلویت فعال Fallout توزیع می‌شوند. 

 • باج‌افزار در دو هفته‌ای که گذشت: هفته اول و دوم دی ماه

  در دو هفته گذشته خبر‌های زیادی در حوزه باج‌افزار شنیده شد. از باج‌افزار‌هایی که به تازگی شروع به فعالیت نموده‌اند تا باج‌افزارهایی که بعد از مدتی عدم فعالیت، دوباره فعالیت خود را شروع نموده‌اند. همچنین رمزگشاهایی برای دو باج‌افزار منتشر شده‌اند.

 • رمزگشای باج‌افزار Aurora

  باج‌افزار‌ها امسال هم علی‌رغم اینکه رتبه اول تهدیدات نبودند، باز هم جزو تهدیدات جدی به شمار می‌روند. قربانیان باج‌افزار‌ها اگر از فایل‌های خود پشتیبان نداشته باشند باید امیدوار باشند تا باج‌افزار دچار مشکل باشد و رمزگشای آن منتشر شود. حال قربانیان باج‌افزار Aurora می‌توانند برای این موضوع خوشحال بوده و فایل‌های خود را به رایگان رمزگشایی نمایند.

 • استخراج ارز با کمک ابزار NSA

  بدافزار استخراج رمز‌ارز NRSMiner در نسخه جدید خود، با استفاده از اکسپلویت معروف EternalBlue، که در حمله باج‌افزاری واناکرای نقش اساسی داشت، روش توزیع خود را قدرت بخشیده است. ایران پس از کشور ویتنام آمار بیشترین آلودگی را در این بدافزار دارد.

 • امکان بازنویسی فایل‌ها با استفاده از آسیب‌پذیری روزصفر ویندوز

  خلاصه: یک محقق امنیتی کد اکسپلویتی را برای یک آسیب‌پذیری روز صفر در سیستم عامل ویندوز افشا کرد. این آسیب‌پذیری امکان بازنویسی یک فایل با داده‌های دلخواه را فراهم می‌کند. این اکسپلویت، دومین اکسپلویتی است که SandboxEscaper در این ماه برای یک باگ روز صفر در ویندوز به صورت عمومی منتشر کرده است.

   

 • همه تحت تعقیب فیس‌بوک!

  بر اساس بررسی‌های کارشناسان، بسیاری از برنامه‌های موبایل اطلاعات کاربران را برای سرور‌های فیس‌بوک ارسال می‌نمایند. در این بررسی‌ها مشخص شده ۶۱ درصد از برنامه‌های موبایل اطلاعات کاربران را، حتی کسانی که عضو فیس‌بوک نیستند، برای سرور‌های این شرکت ارسال می‌کنند. فیس‌بوک از این اطلاعات برای اهداف تجاری و تبلیغاتی خود استفاده می‌نماید.

 • آسیب‌پذیری وصله نشده سیستم‌عامل مک

  باگ یکی از سیستم‌های امنیتی سیستم‌عامل مک موجب آسیب‌پذیری سرریز بافر در سطح سیستم‌عامل می‌شود. این آسیب‌پذیری که هنوز وصله نشده به مهاجمان اجازه اجرای کدهای مخرب را در سطح سیستم‌عامل می‌دهد.

 • آسیب‌پذیری تجهیز امنیتی سیسکو ASA

  ابزار امنیتی سیسکو ASA دارای یک آسیب‌پذیری افزایش سطح دسترسی است که به کاربران با سطح دسترسی پایین امکان تغییر قوانین سیستم، پیکربندی کامل و ایجاد کاربران جدید را می‌دهد. برای این آسیب‌پذیری وصله‌ها و راهنمایی‌های لازم منتشر شده و مدیران سیستم لازم است هرچه زودتر این وصله‌ها را اعمال نمایند.

صفحه‌ها